Trendy rozwoju rynku medycznego w Polsce

Trendy rozwoju rynku medycznego w Polsce

Podążaj za pacjentem

Podążaj za pacjentemPrywatne gabinety funkcjonują w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych, jednak dopiero od kilku lat możemy mówić o świadomym budowaniu strategii i wizerunku. Konsekwentne działania przynoszą efekty, a podążanie za oczekiwaniami pacjentów może procentować przez wiele lat. Dzięki wieloletniej obserwacji rynku z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że zachowania konsumentów za oceanem wyprzedzają o kilka lat to co będzie aktualne w Europie Zachodniej i w Polsce za kilka lat.

Wszystko wskazuje na to, że podstawowe oczekiwania mogą zostać spełnione głównie dzięki cyfryzacji, ponieważ pacjenci przede wszystkim oczekują wygody w dostępie do usług medycznych. Na co zwrócić uwagę planując działania w 2019 roku?

Czego chcą pacjenci?

Pacjenci oczekują szerszego dostępu do informacji o opiece medycznej

Opinie w sieciBadanie konsumenckie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez firmę Rock Health wskazują, że pacjenci chcieliby mieć szerszy i wygodniejszy dostęp do informacji o placówkach medycznych i opiece zdrowotnej.

Badanie wykazało, że aż 80% pacjentów poszukuje informacji w internecie o  konkretnych badaniach lub procedurach medycznych. Jednocześnie jedynie 21% poszukiwało tych informacji w konkretnym miejscu w sieci (np. na stronie szpitala lub danej placówki). Dodatkowo, aż 58% pacjentów szukało w sieci opinii o placówkach i specjalistach. Oznacza to, że dbanie o pojawianie się recenzji i zachęcanie pacjentów do ich wystawiania może w przyszłości procentować. Konsumenci zawsze polegali na opinii innych w kwestii wyboru specjalisty, a dobre opinie zdziałają nawet więcej niż duży budżet na reklamę.

Dostęp do własnych danych

Dostęp do własnych danychDostęp do własnych badań i kartoteki medycznej wciąż jest utrudniony. Pacjenci oczekują od służby zdrowia dwóch rzeczy:

  1. Po pierwsze bezpieczeństwa ich danych i pewności co do zarządzania nimi w zgodny z prawem sposób – RODO od maja 2018 i tajemnica danych wrażliwych nakłada od dawna ten obowiązek na służbę zdrowia
  2. Drugi aspekt to szeroki i wygodny dostęp do własnej dokumentacji medycznej oraz możliwość zarządzania swoimi danymi, co oznacza m.in. możliwość konsultowania stanu zdrowia z innymi specjalistami na podstawie danych dostępnych cyfrowo

Drugi punkt oczywiście dotyczy Stanów Zjednoczonych ponieważ w Polsce (z nielicznymi wyjątkami) od kilku lat można co najwyżej zamówić wydruk swojej dokumentacji i przyjść po niego osobiście.

Dostęp on-line do opieki medycznej

Dostęp do opieki medycznej on-linePacjenci oczekują, że nie zawsze będą musieli fizycznie oczekiwać na wizytę pod gabinetem specjalisty. Możliwość porozmawiania z lekarzem telefonicznie lub za pośrednictwem komunikatora internetowego, jest dla pacjentów bardzo ważna.

Wbrew pozorom, usługi tego typu mogą służyć nie tylko tzw. millenialsom, którzy szukają wygody, ale przede wszystkim osobom starszym lub niepełnosprawnym, dla których wizyta u lekarza zwykle jest problematyczna.

Ponadto, dzisiejsi seniorzy i tak w znacznym stopniu już korzystają z internetu w poszukiwaniu informacji o swoich dolegliwościach. Na ważność komunikacji zwraca także uwagę magazyn Forbes. Aby sprostać oczekiwaniom swoich pacjentów, trzeba poznać ich preferencje co do sposobu komunikacji. Przyszli pacjenci, którzy obecnie są dziećmi z pewnością nie będą rozumieli konieczności kontaktu wyłącznie bezpośredniego.

Automatyzacja marketingu i rozsądek

Automatyzacja marketingu i rozsądekAutomatyzacja to dobrodziejstwo dla działań marketingowych oraz komunikacji z pacjentem. Czasem jednak technologia ogranicza możliwość tworzenia autentycznej relacji. Jakość usług przejawia się także w budowaniu więzi i lojalności. Korzystanie z nowych technologii i możliwości automatyzacji niektórych działań jest zwyczajnie konieczne. Jednak nie można zapomnieć, że opieka medyczna powinna mieć przede wszystkim „ludzką twarz”. Autentyczność i rzeczywista pomoc także procentuje w postaci lojalnych pacjentów i dobrej opinii.

Nie ma nic bardziej denerwującego niż automat, który w kółko wysyła np. newslettery z zachętą do skorzystania z usług do osób, które już z nich skorzystały. Jeżeli chcesz zainwestować w Automatyzacja Marketingu, zamów także usługę ustawienia oprogramowania z wg sensownych zdarzeń, jakie dotyczą Twojej placówki.

Wyzwania dla gabinetów i klinik

Wyzwania dla gabinetów w 2019Wszystko wskazuje na to, że rynek prywatnych usług medycznych w Polsce nadal będzie dynamicznie się rozwijał, a przed placówkami medycznymi stoi mnóstwo zadań, których celem będzie przyciągnięcie pacjentów.

Każdy gabinet, który chce się rozwijać i ma ambicje przyjmowania większej ilości pacjentów, powinien mieć na uwadze nowoczesne możliwości oraz oczekiwania pacjentów.

Podejście lekarzy i osób zarządzających placówkami medycznymi na szczęście z roku na rok się zmienia.

Około 70 proc. kosztów utrzymania szpitala stanowią wydatki na personel. Nowoczesne technologie mogą ułatwić pracę lekarzy i zapewnić lepszą opiekę pacjentom.

Podsumowanie

Minęły już czasy, kiedy wystarczyło być dobrym specjalistą, aby przyciągać pacjentów. Potencjalni odbiorcy usług medycznych bardzo często poszukują informacji w internecie i brak  lub ograniczona obecność w sieci, zwyczajnie pozbawia Cię nowych pacjentów. Niezależnie od trendów i raportów, dla każdej placówki medycznej istotny  jest ciągły rozwój.

Trudno mówić o automatyzacji marketingu w przypadku placówek, które nie mają nawet jeszcze strony internetowej. Wiele gabinetów i centrów medycznych ma witryny tworzone kilka lat temu, w technologiach zupełnie już nie przystających do obecnych standardów.

Jeśli chcesz zmotywować się do działania i zmian w biznesie medycznym wpisz w Google zapytanie o swoją konkurencję i zobacz w jakim jesteś miejscu. Jeśli Twoja placówka nadąża za obecnymi trendami to dobrze – warto pomyśleć jak utrzymać przewagę nad konkurencją i wyznaczać trendy na swoim rynku i zainwestować w coś gdzie trudno będzie Cię dogonić.

Natomiast jeśli widzisz, że inni są przed Tobą – możesz zrobić tylko jedno. Zainwestować swój czas i część budżetu w zmiany, żeby ich dogonić i chociaż trochę wyprzedzić.

Źródła

https://www.mdconnectinc.com/medical-marketing-insights/what-healthcare-consumers-want-2019

https://www.forbes.com/sites/johnhall/2018/06/17/5-marketing-trends-to-pay-attention-to-in-2019/#2c3bef9b60f7